Kılıçdaroğlu da seçim istiyor ama!..

Seçim gündemde yoksa, seçim Türkiye’nin ihtiyacı değilse, liderlerin dilinden neden seçim sözcüğü hiç düşmüyor?

Mehmet Tezkan

Dünkü yazıda “Dip dalga seçim diye bastırıyor… Dip dalga değişim istiyor” dedim, anında tepki geldi.

Dediler ki, “Sözcü gazetesini gördün mü, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun demecini okudun mu? O bile erken seçim istemiyor. İşsizliğin felaket boyutlara ulaştığı dönemde seçimi dillendirmenin doğru olmadığını söylüyor…

Olabilir” dedim.. Ben; “çıkış yolu bulamayanlar, Türkiye’nin iyiye gitmediğini düşünenler, değişimin şart olduğunu savunanlar seçim istiyor” dedim.

Meseleyi bir de şöyle anlatayım. Devasa Türkiye gemisi dünya denizinin ortasında hareketsiz duruyor. Motorları istop etmiş, yavaş yavaş sürükleniyor, deniz patlarsa, fırtına çıkarsa akıntıya kapılıp savrulacak. Motorun çalışması lazım, motorun çalışması için motora güç verilmesi lazım. Motorun ateşlenmesi lazım.

Enerjiyi verecek olan, motorları yeniden devreye sokacak olan seçimin verdiği güçtür. Siyasal iktidarlar ya yerlerini koruyarak bu güçü sağlarlar, ya da anahtarı başkasına teslim ederler. Her iki durumda da geminin motoru çalışmaya , pervaneleri dönmeye başlar.

Türkiye’nin ihtiyacı olan bu. Bir yıl içinde neredeyse 10’a yakın reform paketi açıklandı, birinin ciddi katkısı oldu mu? 10 paket daha açıklansa fayda sağlar mı? 

Hayır, olmaz diyorsanız demek ki başka şey lazım. O şey ne?

Demokratik ülkelerde seçim.

Tamamını okuyun