ND: AfD’nin Kurban Bayramı eleştirisi sadece demagoji

Alman basınında öne çıkan konular arasında, sağ popülist AfD partisinin Kurban Bayramı’na yönelik eleştirileri ve Almanya Çevre Bakanı Schulze’nin plastik atıkları azaltmayı hedefleyen tasarısı var.

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin, hayvanlara eziyet çektirildiği savından yola çıkarak Kurban Bayramı’na yönelik eleştirileri Neues Deutschland gazetesi tarafından şöyle yorumlanıyor:

“Bu sağcı böğürmenin asıl amacının hayvanların iyiliği olmadığı açık seçik ortada. Burada hedeflenen şey, Müslümanları geri kalmış, vahşi ve kültürsüz insanlar olarak göstermek. Özellikle Arap, Afrikalı ya da Türk kökenli insanlara karşı algı yaratmak için yapılan bildiğimiz numaralar. AfD ile yandaşları gerçekten hayvanların iyiliğini düşünüyor olsaydı, aynı sertlikle civciv itlaflarına, endüstriyel hayvancılığa ve balık endüstrisine de karşı çıkarlardı. Bunu yapmadıkları sürece, kurban kesimini yargılamak demagojiden öte bir şey değil.”

Alman Çevre Bakanı Svenja Schulze, şehirlerdeki çöp kutularının dolup taşmasına ve çevrenin kirlenmesine neden olan tek kullanımlık kahve bardakları ve benzeri plastik atıkların geri dönüşümü ve temizlik çalışmaları için, bu ürünlerin üreticilerine maddi yükümlülükler getirmeyi hedefleyen bir tasarı hazırladı. Almanya gündemine oturan konuyu, Westfälische Nachrichten şu yorumla değerlendiriyor:

Tamamını okuyun