FAZ: Zehir sistemin içine zerk olundu

Norveç’in başkenti Oslo’da yaşanan cami saldırısı ve Almanya’da Çevre Bakanı Schulze’nin plastik poşetleri tamamen yasaklama girişimi, Alman basınında geniş yer alıyor.

Norveç’in başkenti Oslo’da bir camiye yönelik silahlı saldırı girişimi, camide bulunan bir kişinin saldırganı etkisiz hale getirmesi sayesinde can kaybı olmadan atlatıldı. Frankfurter Allgemeine Zeitung’un konuya dair yorumu şu şekilde:

“Norveç Müslümanlara yönelik ölümcül bir eylemi kıl payı atlattı. Norveç İslam Konseyi, henüz saldırıdan birkaç saat sonra yaptığı yazılı açıklamada, olayın ülkede yıllardan bu yana yayılan Müslüman nefretinin bir sonucu olduğunu ve söylemlerle eylemlerin birbirine bağlı olduğunu dile getirdi. Mücadele edilmesi gereken yer de tam burası. Oslo’da yıllardır hükümette olan partilerden biri, temkinli bir dille ifade etmek gerekirse, uzun zamandır Müslümanları eleştirerek oy toplamayı başarıyor. Kalkınma Partisi’nin yöneticileri günümüzde daha ılımlı bir dil kullansalar da sınırlar çoktan aşıldı. Zehir sistemin içine zerk olundu. Güya tutuk olan bir tartışma rahatça dile getirilebilir hale geldi. Gerçek hayatta ve internette. Sadece Norveç’te de değil. Bu durumu, biri eline pompalı tüfeği alana dek görmezden gelemeyiz.”

Almanya’da Çevre Bakanı Svenja Schulze, plastik poşetlerin ülke çapında tamamen yasaklanmasını gündeme getirdi. Märkische Oderzeitung konuyu şu yorumla sayfalarına taşıyor:

Tamamını okuyun