20. Crans Montana Forumu: Yeni dünya düzeni ve küresel güvenlik

İsviçre küresel politikaları tartışmak ve uluslararası ilişkileri geliştirmek için en samimi ortamlardan biri. Gittikçe karmaşıklaşan dünyada güvenliği nasıl sağlayabiliriz? Cenevre’de düzenlenen 20. Crans Montana Forumu bu sorunun cevabını aradı.

Yüzlerce politikacı, iş dünyasının önde gelen isimleri ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin temsilcileri yurtiçi ve küresel güvenlik konularını ele alan 20. Crans Montana Forumu’nda bir araya geldiler.

Forumun kurucusu ve onursal başkanı Jean Paul Carteron yeni bir dünya düzeninin kurulmakta olduğunu ancak bu düzende ilişkilerin seviyesinin oldukça düştüğünü ifade ediyor. “Dünya kötü bir durumda. Diplomatik dil yok oldu” diyor Carteron, “Brüksel’de olup bitene bakın: Toplantılarda Avrupalı liderler birbirlerine küfrediyor, birbirlerini suçluyor. Devletler arasında farklı ilişkilerin geliştiği yeni bir dönemin başlangıcındayız. Arkalarında popülizm ve demagojinin bulunduğu bu ilişkiler son derece tehlikeli.”

Katalonya Hükümeti’nin eski lideri Carles Puigdemont’a göre ise dünya düzeninin her geçen gün karmaşıklaşmasının nedenlerinden bir diğeri bireylerin polikitikayla yakından ilgilenmeye başlaması:

Tamamını okuyun