Die Welt: İklim mücadelesi bilinçli bir değişim gerektiriyor

Tüm dünyada ciddi endişe yaratan bir uyarı niteliğindeki IPCC raporu ve aşı açığının ortaya çıkmasının ardından yeniden alevlenen zorunlu aşı tartışmaları Alman basınında öne çıkan başlıca konular.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli‘nin (IPCC) son raporunun ortaya koyduğu vahim senaryo tüm dünyada ciddi endişeye yol açtı. Reutlinger General Anzeiger’daki yorumda, uzun süredir üzerine konuşulan ama atılmayan adımların ne derece ivedi olduğunun bir kez daha vurgulandığına dikkat çekiliyor:

“Dünya iklim raporu oldukça sarsıcı, ancak bilimsel çıkarımları kabul etmeyi inatla reddeden bazı iktidar sahipleri dışındakiler için sürpriz değil. Araştırmacılar ve çok sayıda öğrenci uzun süredir alarm zillerini çalıyor. Şimdi ise problemlerin ne derece ivedi olduğu etkili bir biçimde vurgulanmış oldu. Almanya’da herkesin küresel ısınmayı durdurmak ya da en azından sınırlandırmak için yapabileceği çok şey var. Üstelik bunun için zevk aldığımız her şeyden feragat edip sıkıcı bir yaşam sürmemize de gerek yok.”

Frankfurter Rundschau‘da bireylerin günlük hayatlarında yapacakları farklı tercihlerin iklim değişikliği mücadelesindeki rolünün azımsanmaması gerektiğine dikkat çekiliyor:

Tamamını okuyun