Die Zeit: Schalke ırkçılığı cezalandıracak yüzü nasıl bulacak?

Alman basınındaki yorumlarda ete daha fazla katma değer vergisi getirilmesi önerisi ve Schalke 04’ün başkanının Afrikalılara yönelik sarf ettiği ırkçı ifadeler öne çıkıyor.

Futbol kulübü Schalke 04’ün başkanı Clemens Tönnies, Afrika’ya enerji yatırımı yapılması gerektiğini söyleyerek, “böylece Afrikalılar ağaçları kesmeyi ve karanlık çöktüğünde çocuk yapmayı keseceklerdir” ifadelerini kullandı. Weser-Kurier’deki yorumda kulübün onur konseyinin, bu ırkçı ifadelerinden dolayı Tönnies ile görevini üç aylık bir süre için bırakması konusunda uzlaşmaya varması değerlendiriliyor:

“Hemen atılmasını talep etmek çok basit ve ucuz olurdu. Bu yolla ırkçılığın kurbanlarına yardım edilemez, (ırkçının) gerçekten pişman olması gerekir. Kulübün onur konseyinin oturumunda uyarı işareti verildi. Bu konsey üç hukukçu, bir papaz ve bir mali müşavirden yani, ağırlıklı olarak suç, günah ve affetme mefhumlarına ilişkin meselelerle ilgilenenlerden oluşuyor. (Tönnies’le) koltuğunu üç ay bırakması konusunda uzlaşmaya varılması kararının yeterli olup olmadığına gelince buna Schalke 04 üyeleri karar verecek.”

Rhein-Neckar-Zeitung‘da da aynı konuya ilişkin şu satırlar yer alıyor:

Tamamını okuyun