SZ: Trump dua edeceğine sözlü saldırılarına son versin

ABD’de bir aşırı sağcının düzenlediği saldırı sonrası Başkan Trump’a yönelik eleştiriler ve Keşmir’de tırmanan gerilim, bugünün Alman basınında öne çıkan yorum konuları.

Augsburger Allgemeine gazetesi, ABD’de hafta sonunda aşırı sağcı bir saldırganın düzenlediği ve 22 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı konu alıyor yorumunda. Gazete, Başkan Donald Trump’ın söylemlerinin bu tür saldırıları teşvik edici etki gösterdiği eleştirisinde bulunuyor:

“ABD Başkanı yıllardır Neonazi hareketleri zararsızmış gibi göstermeye çalışıyor, beyaz aşırılıkçıları mükemmel insanlar diye lanse ediyor. Daha birkaç gün önce siyahilerin yoğun olarak yaşadığı Baltimore’dan fare deliği diye bahsetti. Meksika’dan tiksintisini hiç gizlemedi. Ve Meksika sınırındaki El Paso’da yaşanan katliamda görünen o ki Latin kökenliler özellikle hedef alındı. Ama her şeyden önce Trump, Amerikan başkanlarının en temel görevi olarak bilinen şeyi, ülkesini ve bir anlamda dünyayı da birleştirmek için çalışma görevini yerine getirmedi. Şimdiye kadar bundan bir çıkarı da olmadı zaten. Ulus ne kadar bölünmüşse yeniden seçilme şansını o kadar yüksek gördü.”

Stuttgarter Zeitung’un yorumunda ise şu satırları okuyoruz:

Tamamını okuyun