Die Welt: “Avrupa gerilimi yatıştırmak için harekete geçmeli”

Almanya’nın Hürmüz Boğazı’nda uluslararası bir misyona katılmama kararı ve Berlin ile Varşova arasındaki ilişkiler Alman basınında öne çıkan yorum konuları.

ABD Başkanı Donald Trump Hürmüz Boğazı’ndaki ticaret gemilerinin güvenliğini sağlamak için oluşturulacak askeri misyona Almanya’dan katkı talep etmişti. Ancak bu talep Dışişleri Bakanı Heiko Maas tarafından reddedildi. Alman basınında sıklıkla tartışılan konulardan biri bu. Die Welt gazetesinde yer alan yorumda Avrupa’nın Basra Körfezi’nde bir inisiyatif geliştirmesi gerektiği vurgulanıyor:

“Körfezde gerilimin tırmanma ihtimali en çok, bir ihracat ülkesi olan Almanya’yı vuruyor. Ve elbette atılacak bir mermiyle bir çatışmanın doğma riski de bulunuyor. Zaten bunun için de bölgede yeterince silah var. Bu tehdit ancak gerçekten gerilimin yatışmasından çıkarı olan ve her iki tarafla da iyi ilişkilere sahip olan aktörlerin, yani Avrupalıların harekete geçmesi halinde oluşmaz, tersine yok olur. Avrupa, Körfez’de gerçek bir oyuncu olacaksa bu ancak daha büyük bir inandırıcılıkla ortaya çıkıp Amerikan siyasetinden istemlerde bulunmasıyla mümkün hale gelecektir. Donald Trump’tan daha iyisini yapabilmemiz için önce bir şeyler yapıyor olmamız gerek. Hiçbir şey yapmamanın barış getirmeyeceği kesin.”

Frankfurter Rundschau konuyla ilgili yorumunda bölgeye savaş gemisi göndermenin ilkesel olarak mümkün olup olmadığını sorguluyor:

Tamamını okuyun