SETA’nın raporuna “fişleme” tepkisi

SETA’nın “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporu toplumun tüm kesimlerinin tepkisini çekti. Gazeteci örgütleri raporun “fişleme” amacı taşıdığı eleştirisinde bulundu.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı bir rapor yayınladı.

“Türkiye’nin global alanda nasıl resmedildiğini anlamak ve uluslararası medya organlarının Türkiye algısının nasıl bir siyasi konjonktüre göre şekillendiğini tespit etmek maksadıyla kaleme alındığı” belirtilen raporda, aralarında Deutsche Welle Türkçe’nin de bulunduğu pek çok yabancı medya organı ayrı başlıklarda inceleniyor.

Raporun giriş bölümünde Deutsche Welle Türkçe’nin yanı sıra BBC Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkiye, CRI Türk ve Independent Türkçe’nin kuruluş süreçlerinin incelendiği, daha sonra “Türkiye için önemli kırılma noktası olduğu düşünülen çeşitli siyasi ve ekonomik olaylara verdikleri tepkiler” ve bu kurumlarda çıkan haberlerin derlendiği belirtiliyor.

Tamamını okuyun