Macron, nükleer anlaşmanın zayıflatılmasının Tahran için sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmanın daha fazla zayıflatılmasından endişe duyduğunu belirterek, bunun kaçınılmaz olarak Tahran için sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu.

Macron, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile nükleer anlaşmayla ilgili son gelişmeler konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Macron, 2015 yılındaki anlaşmanın daha fazla zayıflatılma riskinden duyduğu endişeyi dile getirdi ve bunun kaçınılmaz olarak sonuçları olacağını hatırlattı.” denildi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Ruhani, ülkesine yönelik tüm yaptırımların kaldırılması halinde ABD’nin de aralarında olduğu ülkelerle yeni bir başlangıç yapabileceklerini belirtti.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra yaptırımlara rağmen anlaşmanın korunması için İran’ın 14 ay “stratejik sabır” gösterdiğini Fransız mevkidaşı Macron’a aktaran Ruhani, Tahran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurma kararının anlaşmanın korunması için alındığını ifade etti.

Tamamını okuyun