‘Halklara mâl olan aydınlar unutulmaz’

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Aziz Nesin, ölümünün 24. yılında anılıyor

[Haber görseli]Türk edebiyatının önemli yazar ve şairlerinden Aziz Nesin, ölümünün 24. yılında anıldı. Roman, öykü, şiir, deneme ve makale konularında sayısız eser üreten, yazdıkları farklı pek çok dile çevrilmiş ve eserleri toplamda 8 milyondan fazla baskı yapan Nesin’i kurucu başkanı olduğu Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) da yazılı bir açıklamayla andı. “Halklara mal olan aydınlar unutulmaz” başlığıyla yapılan açıklama şöyle: “O; soyadı kanunu çıktığında kendine ‘Nesin’ soyadını alacaktı, neden; çünkü o sıralarda bu sorunun yanıtının peşindeydi. İstedi ki; hayatı boyunca ‘ne olduğunu’ unuttuğu zamanlarda bu soyadı kendisini uyarsın, ‘ne olduğu’nu ona hatırlatsın.
O, bu sorunun yanıtını verdiğinde de yanıtının gereklerine göre yaşamayı ödev bildi. ‘Neydi o?’ Biz yanıtı onun yaşamına bakarak veriyoruz: Doğru bildiği yolda ısrarla yürüyen, kendiyle birlikte yürüyenlerin yoldaşı olmayı bilen, eğer yoldaşları kendini yalnız bırakacak olursa kendi başına yürümeyi göze almıştı. En sert eleştirilerini yönelttiğinde bunu; halkı, yurdu, dünyası ve insanlık sevgisi için yaptığını insanlara anlatabilecek en güzel yöntemle -mizahla- yapabilmiş, kendisine çok kızan toplumun gericilerini bile ‘gülümsetmeyi’ becerebilmiş bir aydın.

Saygı ve özlemle…
İnsanın mutluluğuna ve toplumun kıvancına, insanı insana, halkları halklara düşman eden her şeyin karşısındadır o. Siyasetçilerin çıkarları için kurduğu kirli oyunlarına, devletlerin sömürgen politikalarına ve bunu halklara, ‘kendi yararları için olduğu’ palavraları atmalarına cesaretle karşı durandı o. Dünyanın en zehirli bileşiği (terkibi) dinle karışmış siyaset, siyasetle karışmış dindir.
2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yoldaşları yakılmadan, kendisi ölümün kıyısından dönmeden hemen önce şöyle seslenmişti kendini dinleyenlere: “Nerede din ve ulusalcılık varsa, orada kesinlikle savaş da vardır. Tarih bu din ve ulusalcılık savaşlarıyla doludur. Durum böyleyken dini ya da ulusalcılığı ortadan kaldırmaya çalışmak hem olası değil, hem de doğru değildir. Yapılması gereken şey, din ve ulusalcılık savaşları yerine, dinsel ve ulusal bağnazlık yerine, dinler ve halklar arasında hoşgörüyü yerleştirmektir. Dünyamızda bütün dinlerin ve dinsizlerin ve ulusların bir arada barış içinde yaşamalarının tek yolu hoşgörüdür.”
Bu hoşgörü çığlığı dini ve ulusu kendi çıkarlarına alet eden taş yüreklerde hiçbir karşılık bulmamış ve bu konuşmayı yaptığı günden iki yıl iki gün sonra kendi yüreği durmuştur. Bütün halka mal olan sanatçılar, aydınlar gibi yattığı yer halkının kalbi, evrenin kucağıdır.
Soyadını bildiniz, adını da söyleyelim: Aziz. Bizim Azizimiz. Sendikamızın kurucu başkanı da olan Aziz Nesin’i, yitirişimizin 24. yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.”

Ekrem İmamoğlu’ndan anma
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Aziz Nesin’i sosyal medya hesaplarından andı. İBB Başkanı, “#AzizNesin eserlerinde kendine has üslubu ile hicvi hem toplumsal hem de politik alanda çok iyi işleyen bir edebiyatçımızdı. Arkasında çok sayıda eser ve çocuk sevgisiyle yaptığı güzel işleri bıraktı, kendisini vefat yılı dönümünde saygıyla anıyorum” açıklamasını yaptı.

Tamamını okuyun