Erdoğan faiz indiriminde ısrarcı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB Başkanı Çetinkaya’yı, son iki Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri sabit tuttuğu ve 25 Temmuz’daki toplantıda da faiz indirimine yanaşmayacağı için görevden aldığı öne sürülüyor.

AKP’li kaynaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alma gerekçesine ilişkin DW Türkçe’ye açıklamalarda bulundu. AKP’den bazı isimler, bunun siyaseten alınmış bir karar olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı’nın ekonominin canlanması için faiz indiriminde ısrarcı olmasının bu sonucu doğurduğunu dile getirdi. 

Geçtiğimiz Nisan ve Haziran aylarında yapılan son iki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, Merkez Bankası‘nın faizleri sabit tuttuğunu hatırlatan kaynaklar, Çetinkaya’nın faiz indirimine direndiğini ve  25 Temmuz’daki toplantıda da buna yanaşmayacağı için görevden alındığını ifade etti. AKP kaynakları ayrıca, geçen iki kurul toplantısı öncesinde de Erdoğan’ın Çetinkaya’dan faizleri indirmesi yönünde talepte bulunduğunu, ancak bu talebin yerine gelmemesi üzerine Merkez Bankası Başkanı’nı görevden almaya karar verdiğini ve bu kararı uygulamak için 23 Haziran seçimlerini beklediğini dile getirdi.

Son dönemde ülkeye para girişi ile döviz kurlarının gerilediğini vurgulayan Merkez Bankası kaynakları ise, Çetinkaya’nın döviz kurlarında daha da gevşeme beklediği için faiz indiriminde aceleci olmadığını aktardı.

Tamamını okuyun