Yargı reformunda kırmızı çizgimiz SÖZCÜ Davası’dır

CHP’nin Anayasa kurmayı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, partisinin görüşünü açıkladı: Yargı paketi ile muhalefeti sindirme ve ifade özgürlüğünü kısıtlama yönündeki düzenlemelerin düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Kaboğlu, “Bir gazete, muhalefet ediyor diye kumpaslar içine sokuluyor’’ dedi

CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Kaboğlu, TBMM’ye sevk edilmesi beklenen “Yargı reformu paketi” konusunda atılması gereken adımları ve partisinin görüşlerini SÖZCÜ’ye açıkladı. Kaboğlu şunları söyledi:

DAVALAR SİYASİ: SÖZCÜ davası ortada. Bir gazetenin yayın politikasına karşı olabilirsiniz, benimsemek zorunda değilsiniz ama  siz bir gazeteyi muhalefet ediyor diye bir takım kumpaslar içine yönlendirirseniz, bizim de görevimiz hukuka davet etmektir. SÖZCÜ davası kırmızı çizgimiz. SÖZCÜ, Cumhuriyet ve Eren Erdem yargılamaları siyasi amaçlıdır. Yargı paketi ile muhalefeti sindirme ve ifade özgürlüğünü kısıtlama yönündeki düzenlemeler de düzeltilmeli. Mahkemelere emir verilemez, telkinde bulunulamaz ama bu hüküm uygulanmıyor.

‘ÖNCE HUKUKA DÖNELİM’ ÇAĞRISI
Partisinin yargı reformu karşısındaki tavrını Başak Kaya’ya anlatan İbrahim Kaboğlu, “Önce hukuka dönelim. Normalleşelim…” ifadesini kullandı.

Canan Kaftancıoğlu

KUŞE KAĞIT: Adalet reformu yapayım derken kuşe kağıtlara yazmaya gerek yok. ‘Daha iyisini yapacağız’ diyorlar. O zaman neden SÖZCÜ davasıyla mahkemeler meşgul ediliyor? Neden Cumhuriyet yazarları hapislerde sürünüyor? Neden, ‘Barış istiyoruz’ diyen akademisyenler üniversitelerden uzaklaştırıldı? Neden muhalif avukatlar hapisteler? Bunlar bir yargı reformundan çok uygulama sorunudur. Biri emrediyor, diğeri yapıyor.

DAVALAR SİYASİ:

Tamamını okuyun