SZ: Avrupa’nın Libya’daki sorumluluğunu yerine getirmesinin tam vakti

Alman basınında Libya’da mülteci kampına yönelik hava saldırısı, Alman Savunma Bakanı von der Leyen’ın Avrupa Komisyonu başkanlığına adaylığı ile ilgili tartışmalar ve AB’nin Balkanlarda genişlemesi öne çıkıyor.

Basında Libya’da mülteci kampına yönelik hava saldırısı, von der Leyen’ın adaylığı ile ilgili tartışmalar öne çıkıyor.

Libya’da sığınmacı kampına düzenlenen ve çok sayıda sığınmacının ölümüne yol açan hava saldırısına yönelik tepkiler sürüyor. Süddeutsche Zeitung‘da yer alan yorumda Birleşmiş Milletler’in (BM) Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) itirazları nedeniyle saldırıyı kınamaması eleştiriliyor.

“BM’deki ABD Daimi Temsilciliği’inin, Washington’un hiç bir gerekçe göstermeden itiraz etmesi nedeniyle, Libya’da masum insanların hedef alındığı hava saldırısını kınamaması ve ateşkes çağrısında bulunmaması anlaşılır gibi değil. Avrupa ise bu durumdan kendine pay çıkarmamalı. Çok sayıda kamp AB ve İtalya’dan sağlanan maddi kaynaklarla faaliyet gösteriyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra Fransa da, Trablus’daki yönetime talip olan Halife Hafter’i destekleme sinyali veriyor. O du bu sinyali Trablus’a saldırmak için bir gerekçe olarak görüyor. Şimdi Avrupa’nın Libya’daki politik ve insani sorumluluğunu yerine getirmesinin tam vaktidir.”

Tamamını okuyun