Enflasyon rakamları “Reis”in bekasına bağlandı!..

Ahmet TAKAN

Açıklanan Haziran ayı resmi enflasyon rakamlarını gördünüz… Nasıl böyle düşük çıkar diye şaşırmamışsınızdır herhalde!.. Acı acı güldüğünüzü görür gibiyim. A Haber’e bağladılar TÜİK’i de… Memur ve emekli, alacağı komik maaş zammı ile geçinebilmek için A Haber izlemeye devam etsin. Başka türlü mutlu olmanın yolu kalmadı!..

TÜİK enflasyonu böyle düşürüyormuş” başlığı ile 5 Ocak 2019 tarihinde kamuoyunda epeyce ses getiren bir yazı kaleme almıştık. Tezgahların perde arkasını aralıyordu. Bu referans yazısına tekrar başvurduktan sonra aşağıdaki satırları okumanızı öneririm. Kusura bakmayın, şimdi sizleri biraz zahmete sokacağım… TÜİK’in internet sitesine girin. “Tüketici Fiyat Endeksi Haziran 2019”u tıklayın. Karşınıza, sayfanın en sonunda tablolar ile ilgili başlıklar çıkacak. Orada da, “İstatistiki Bilgilere Göre Tüketici Fiyat Endeksi ve Değişim Oranı” başlığını tıklayın. Karşınıza çook önemli bir tablo gelecek.

takan-017.jpg

Ne var bu tabloda?.. İşin sırrı bu tabloda… Çarşıya pazara gidiyorsunuz alev alev yanan rakamlar karşısında hoplayıp zıplıyorsunuz ya!.. Yakından bakın o rakamlara… Haydi, ben sizi zahmetten kurtarayım;

TÜİK’in 26 bölge temsilciliği ve onların başında oturan koca koca adamlar var. Ne yapar bu insanlar?..Veliaht  damattan gelen buyruklara göre, kuruma enflasyon verileri girerler. A 101’lerden BİM’lerden toparlayarak!.. Veri alınacak dönemlerde belirli ürünlerin fiyatları düşürtülerek. Karşınızda duran excel tablonun “Bir önceki aya göre değişim oranı(%)” başlığının altındaki rakamlara dikkat kesilin, özellikle önünde eksi olanlara… Hangi kentte ikamet ediyorsanız da orada enflasyon rakamlarındaki değişimi görün. Bir önceki aya göre nerelerde enflasyon rakamı ne oranda  düşmüş?..

Tekirdağ, Edirne, Kırklareli: Eksi 0,07… Balıkesir, Çanakkale: Eksi 0,23… Adana, Mersin: Eksi 0,44… Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye: Eksi 0,45… Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir: Eksi 0,15… Kayseri, Sivas, Yozgat: Eksi 0,17… Zonguldak, Karabük, Bartın: Eksi 0,02… Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli: Eksi 0,13… Gaziantep, Adıyaman, Kilis (en başarılı ve verilen hedefleri en iyi tutturan bölge müdürü): Eksi 1,14… Şanlıurfa, Diyarbakır: Eksi 0,77… Mardin, Batman, Şırnak, Siirt: Eksi 0,30…

Tamamını okuyun