Wiesbadener Kurier: Almanya’da koalisyon dağılma aşamasına geldi

Almanya Savunma Bakanı von der Leyen’in Avrupa Komisyonu başkanlığına aday gösterilmesine koalisyon ortağı SPD’nin tepki göstermesi ve aşırı sağcı terör tehlikesi Alman basınında bugün öne çıkan konular arasında.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in Avrupa Komisyonu Başkanlığına aday gösterilmesi Almanya’da koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında gerginliğe yol açtı. SPD, CDU’lu von der Leyen’in “Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonucu” aday gösterildiğini ileri sürerek, aday belirleme sürecinin demokratik olmadığını savunuyor.

Wiesbadener Kurier gazetesi koalisyon ortakları arasındaki anlaşmazlığın hükümet krizine yol açacağı uyarısında bulunuyor:

“Koalisyon ortağı partiden bir bakan Avrupa Birliği’nin yönetiminde yer alacak, diğer ortak ise bu duruma razı olmayacak. Bu durumda güvenilir bir birliktelik nasıl sağlanabilir? Cevap; artık hiçbir şekilde. CDU ve SPD’den oluşan büyük koalisyon dağılma aşamasına gelmiştir. CDU’nun bundan sonra izleyeceği tek yol,  bakanlar kurulunda yapılabilecek değişiklikten sonra parti lideri Kramp-Karrenbauer’in nasıl bir seçim stratajesi izleyeceğini belirlemek olacaktır. Ve SPD’nin ise öncelikle partiyi yeni seçimlere götürecek eş başkanlara ihtiyacı var. Bu sorular açıklığa kavuşturulur kavuşturulmaz koalisyona son verilmeli. Aksi halde işler iyice sarpa saracaktır.”

Tamamını okuyun