NOZ: Alman Savunma Bakanı’nın adaylığı AB ve AP arasında kriz riski yaratıyor

Alman basınının yorum köşelerinde Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in Avrupa Komisyonu başkanlığına aday gösterilmesi ve ABD ile İran arasındaki gerginlik öne çıkıyor.

Avrupa Birliği liderleri, AB kurumlarının üst düzey yönetimine getirilecek isimler üzerinde uzun süren müzakerelerin ardından dün uzlaştı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu başkanlığına aday gösterildi.

Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin dışında bir ismin Komisyona başkan olarak seçilmesine yönelik eleştirel bir yorum Neue Osnabrücker Zeitung‘da da yer alıyor:

“Avrupa Komisyonu’nun başkanlığına ilk kez bir kadının gelecek olması güzel. Bu atamaya ilişkin söylenebilecek en olumlu söz de bu zaten. Ancak Jean-Claude Juncker’den boşalan koltuğa, Avrupa Parlamentosu seçimlerine girerek, kendini ispatlayan biri yerine Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in oturacak olması çok olumlu sinyaller vermiyor. AB liderleri hiç gereği yokken liste başı adaylığı (Spitzenkandidat) prensibini ortadan kaldırdılar. Oysa bu yöntem sayesinde seçimlere katılım artmıştı. Avrupa Parlamentosu’nda Hristiyan Demokratlarla birlikte en büyük siyasi grupları oluşturan Sosyal Demokratlar, Liberaller ve Yeşillerden şimdi bu üzerinde uzlaşılan bu ismi kolayca onaylamaları beklenemez. Böylece, Konsey ve Parlamento arasında somut bir kriz oluşması riski de doğuyor.”

Tamamını okuyun