FAZ: İran’ın tutumu ters tepebilir

Alman basınında İran’ın uranyum stokunu aşması, Avrupa Komisyonu başkanlığı seçimleri ve kurtarma gemisi kaptanı Rackete’nin İtalya’da gözaltına alınması öne çıkıyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung,  İran’ın nükleer anlaşmayla belirlenen 300 kilogramlık uranyum stoku sınırını aşması sonucu İran ile ilişkilerde gerilimin tırmanacağı uyarısında bulunuyor.

“İran’da sertlik yanlısı politikacılar nükleer programı belirleseler de oldukça mantıklı davranıyorlar ve büyük risklerden kaçınıyorlar. ABD Başkanının bir savaşa hazır olmadığının farkındalar. Bu nedenle Avrupa’ya baskı yaparak, ABD yaptırımlarının ağır sonuçlarını azaltması için daha fazla gayret göstermesini istiyorlar. Ancak bu tutum geri tepebilir. Avrupalılar, İran ile ticaret yapabilmek için yeni bir yol olan INSTEX mekanizmasını hayata geçirmeyi başaramadı. Bu yüzden Tahran’ın nükleer anlaşmayı ihlal etmesine yönelik tepkiler Avrupa’da da artacaktır. İran’ın anlaşmanın kurallarını ihlal etmeyi sürdürüp sürdürmemesine bağlı olarak Avrupalıların tutumu da değişeçektir. Bu durum  da gerilimi tırmandıracaktır.”

Avrupa Birliği (AB) liderleri Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu gibi kurumların başına gelecek isimler konusunda henüz uzlaşma sağlayamadı. Oberhessische Presse gazetesi AB Komisyonu’nu yönetecek yeni başkanı bekleyen görevlerin zorluğuna işaret ediyor:

Tamamını okuyun