Darmstädter Echo: Trump’ın sığınmacı politikası bile daha samimi

Sea-Watch kurtarma gemisinin kaptanının İtalya’da gözaltına alınması, ABD Başkanı Trump’ın Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim ile görüşmesi ve Avrupa Komisyonu Başkanlığı seçimleri Alman basınında öne çıkan konular arasında.

İtalya açıklarında boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalan 53 sığınmacıyı gemisine alarak Lampedusa Limanı’na izinsiz yanaşan Sea-Watch 3 gemisinin kaptanı Carola Rackete yasa dışı göçe yardımcı olma ve İtalya karasularını ihlal etme suçlamalarıyla gözaltında tutuluyor. İtalya’nın Rackete ile ilgili tutumu Darmstädter Echo gazetesinde yer alan yorumda eleştiriliyor:

“Nasıl olur da Carola Rackete gibi insanlar birer oyuncak figürleri haline getirilebilir? Yanıt çok acı: Çünkü Avrupa ülkeleri Akdeniz’de yaşananları halen görmezden geliyor. Afrika’da bu korkunç göçe sebebiyet veren ve önlenmesi çok da kolay olmayan nedenlerin üzerine gidilmeyince zorda kalan insanlara yardımcı olmayı görev edinen Rackete’ye iş düşüyor ve İtalya gibi sınır ülkeleri için gerekenler bir türlü yapılmıyor. Bu konuda ABD bile daha ileride. Donald Trump’ın sığınmacı politikası tüm noksanlara rağmen, en azından samimi ve gayri ahlaki değil.”

Zeit gazetesi Avrupa ülkelerinin sığınmacı sorununun çözümünde daha etkin rol alması gerektiğini savunuyor. Gazetenin konu ile ilgili yorumu şöyle:

Tamamını okuyun