Reutlinger General Anzeiger: Aşırı sağ tehlikesi yeni ortaya çıkmadı

Alman basınındaki yorum ve analizlerde, ülkede aşırı sağcı şiddetin artması, Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakim karşısına çıkması ve G20 Zirvesi öne çıkıyor.

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın dün açıklanan 2018 yılı raporuna göre aşırı sağ eğilimli vatandaşların sayıları arttı. Buna dayalı olarak aşırı sağcı şiddet olaylarında da gözle görülür bir yükseliş kaydedildi. Raporda 2017’de 28 aşırı sağcı şiddet eyleminin gerçekleştirildiği kaydedilirken, 2018’de bu sayının 48’e yükseldiği vurgulandı. Raporun açıklanmasından sonra Almanya’daki ırkçı terör yapılanmaları ile ilgili tartışmalar yeniden gündeme taşındı.

Passauer Neuer Presse gazetesinin konuya ilişkin yorumu şöyle:

“Şu anda aşırı sağcı şiddetin ön plana çıkmasının nedeni Walter Lübcke cinayeti. Eski valinin siyasi saiklerle işlenen bir cinayete kurban gittiğinin anlaşılmasının yarattığı korku, mevcut aşırı sağcı yapılanmaların ne denli tehlikeli olabileceklerini bir çok kişinin bugüne dek kabul etmemiş olmasından dolayı daha da arttı. Şimdi artık ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü’nün (NSU) ve arkasındaki ideolojinin bir istisna değil, sürekli var olan bir şiddet potansiyeli taşıdığı gerçeği yavaşça ortaya çıkıyor. 13 bin şiddet eğilimli aşırı sağcının var olduğu gerçeği yeni bir toplumsal dayanışma ihtiyacını ortaya koyuyor. Verilecek en önemli mesaj, ‘Vatanseverler biziz, yıkıcı ve öldürücü milliyetçiliğin temsilcileri olan sizler değil’ olmalı.” 

Tamamını okuyun