Liderler bugün Duşanbe’de buluşuyor… Hedef daha güvenli ve daha müreffeh bir Asya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’de gözlem noktasına yönelik saldırılar konusunda Suriye yönetimine uyarıda bulunarak, “Rejim, eğer saldırılarını devam ettirirse sessiz kalmamız mümkün olmaz. Varil, fosfor bombalarıyla bu bölgeye saldırılar da affedilemez, buna da sessiz kalamayız” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, bugün Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de başlıyor. Zirvede, ABD ile AİGK üyelerinin ilişkilerinin yanı sıra AİGK bölgesinin güvenliği, ekonomik ilişkiler gibi konuların da tartışılacağı belirtiliyor.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın ev sahipliğinde başlayacak zirve, Türkiye’nin yanı sıra İran, Rusya ve Çin’in ABD ile ilişkilerinde sorunlar yaşadığı bir dönemde gerçekleşiyor. Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdül Hamid, Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas katılacak. 15 ülke de başbakan, başbakan yardımcısı ya da dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilecek.

Toplantıda; Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) gibi kuruluşların temsilcileri de hazır bulunacak.

Tamamını okuyun