ND: NATO müttefiki Türkiye de Trump’ın tehditlerinden muaf değil

Alman basınındaki yorumlarda Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilim, Almanya Dışişleri Bakanının İran ziyareti, İslam düşmanlığı ve Hristiyan Birlik içinde erken başlayan başbakan adayı tartışmaları dikkat çekiyor.

Neues Deutschland gazetesindeki yorumda, Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi nedeniyle Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerginlik konu ediliyor:

“ABD Başkanı Donald Trump diplomasi yerine kaba tehditleri tercih ediyor. Bunlar sadece İran, Meksika, Rusya ve Venezuela’yı kapsamıyor. Türk mevkîdaşı Erdoğan’ın artık tecrübe ettiği gibi NATO müttefikleri de bu tehditlerden muaf tutulmuyor. Eğer hedeflendiği gibi Rus füze savunma sistemini satın alırsanız, ABD’ye ısmarlanan 100 F-35 savaş uçağının sevkiyatı yapılmayacak… Trump gerçekten bir de Türkiye’ye yönelik gümrük vergilerini artırırsa, NATO’yu ayakta tutan unsurlar yıllardır görülmeyen bir dayanıklılık sınavına tabi tutulacak. Rusya’ya yönelik NATO müttefiklerinin arasını açmak istediği şeklindeki suçlamalar son günlerde Batı’da sıklıkla duyuluyor. Peki bu Putin’in hakkı değil mi? Ama çok da fazla bir şey yapmasına gerek yok. Trump’ın kendi bunu kısmen yapıyor.”

Halle’de yayımlanan Mitteldeutsche Zeitung Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın nükleer programın kurtarılması için Pazartesi günü İran’da yaptığı temasları ele alıyor:

Tamamını okuyun