Türkiye ile ABD arasındaki S-400 gerginliği sürüyor

Savunma Sanayi Başkanı Demir, Türkiye’nin S-400’lere ilişkin ortak çalışma grubu konusunda ABD’nin “hiçbir adım atmadığını” söyledi. Demir, ABD’nin mektubu konusunda muhatabın Milli Savunma Bakanlığı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi nedeniyle Ankara ile Washington arasında yaşanan gerginlik sürüyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, S-400’ler konusunda Türkiye’nin ortak bir çalışma grubu oluşturulması önerisi konusunda ABD’nin “hiçbir adım atmadığını” söyledi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 5’inci Sanayi Odaklı Bitirme Projeleri Fuarı kapsamında düzenlenen bir etkinliğin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Türkiye’nin S-400 konusunda tavrının net” olduğunu vurgulayan Demir, “Biz bu meseleyi bitirdik’ diye defalarca söylendi” dedi. Demir, ABD tarafında S-400’lerin Türkiye’de bulunmasından dolayı teknik bir endişe bulunuyorsa, “Bunu tartışmaya, konuşmaya hazır olduğumuzu defalarca yineledik. Bu konuda bir teknik ekip oluşturup tartışmakla ilgili karşı taraf henüz hiçbir adım atmadı” şeklinde konuştu.

Demir, ABD’den Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderilen mektuba ilişkin olarak da, “Mektubun muhatabının Milli Savunma Bakanlığı” olduğunu söyledi. Demir, Savunma Bakanlığı’nın mektuba ilişkin “bir çalışma yaptığını” belirterek, “koordinasyon içinde olduklarını” kaydetti.

Tamamını okuyun