Küçücük çocuklar çalışırken ölüyor

birgun.net

AKP’nin iktidarda olduğu 2003-2017 yılları arasında iş kazası geçiren çocuk işçi sayısı yüzde 2 bin 747 arttı. Söz konusu dönemde iş cinayetlerinde hayatını kaybeden 14 yaşından küçük çocuk sayısında ise yüzde 2 bin 200 artış yaşandı!

Yarın 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü. Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk, her gün hayatta kalabilmek için okul yerine işe gidiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı rapor, bu çocukların son derece sağlıksız ve güvensiz koşullarda çalıştırıldığını, çok sayıda çocuğun iş kazalarında yaralandığını, hatta ekmeğini kazanırken can verdiğini ortaya koyuyor.

‘AKP İktidarında İş Cinayetleri ve Çocuk İşçiler’ başlığını taşıyan rapora göre, AKP’nin iktidarda olduğu yıllarda bu tablo daha da vahim bir hal almış durumda. 2003-2017 yılları arasında iş kazası geçiren 2 milyon 38 bin 803 işçinin yüzde 2’si (37 bin 445) çocuklardan oluşuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine bakıldığında, söz konusu zaman diliminde iş kazası geçiren çocuk işçi sayısında yüzde 2 bin 747 oranında artış yaşandığı görülüyor.

Tamamını okuyun