‘Kalite’ mağdur etti

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında yaşanan diploma denklik krizinin detayları ortaya çıktı. YÖK yetkilileri, düşük puanlı Balkan üniversitelerinden Kıbrıs’a yatay geçiş yaparak e-mezun belgesi alan kişilerin bundan sonra denklik sınavına tabi tutulacağını ifade etti

Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasında Mayıs ayında yaşanan diploma denklik krizi bir kez daha gündeme geldi. Türkiye’de okuduğu üniversiteden Kıbrıs’taki başka bir bölüme yatay geçiş yapıp mezun olan çok sayıda yurttaşın diploması Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından askıya alındı. Aralarında doktorların ve savcıların da olduğu on binlerce mezunun, diploma bilgileri e-devlet sisteminden kaldırıldı.

Diploması askıya alınan kişilerin denklik sınavına tabi olacağı ve komisyon onayına alınacağı iddialarının kamuoyunda yarattığı infiali, “Teknik arıza var, diplomalar askıya alınmadı” açıklamasıyla aşmaya çalışan YÖK, bir kez daha krize neden oldu. Üniversite sınavı ile Türkiye’deki bir üniversiteye yerleşen ancak yatay geçiş sınavıyla geçtiği Kıbrıs’taki üniversiteden mezun olan yurttaşlar, mezuniyet bilgilerinin sistemden silinmesi nedeniyle mağdur oldu. Diploması sistemden kaldırılan mezun sayısının 100 bine yakın olduğu iddia edildi.

Tamamını okuyun