Fabrika yangınında 2 tutuklama

birgun.net

Çayırova’daki tekstil fabrikasında çıkan, en az 4 göçmen kadının hayatını kaybettiği yangının ardından gözaltına alınan fabrika sahibi ve ortağı tutuklandı

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde en az 4 kadın işçinin hayatını kaybettiği fabrika yangınının ardından gözaltına alınan fabrika sahibi ve ortağı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan fabrikada aralarında çocukların da olduğu çok sayıda göçmenin barındırıldığı, kayıt dışı işçilerin bayramda çalıştırıldığı, birkaç ay önce fabrikada baca yangını çıktığı, buna karşın hiçbir önlem alınmadığı iddia ediliyor.

Cumhuriyet Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’nde faaliyet gösteren Akpınar Tekstil’e ait dört katlı tekstil fabrikası ve lojistik deposunda bayramın son günü çıkan yangında 3’ü Suriyeli, 1’i Afganistanlı en az 4 kadın işçi yaşamını yitirmişti. Yangında yaralanan 5 işçi ise çevre hastanelere kaldırılmıştı. Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında fabrikanın sahibi Fatih Akpınar ve ortağı Mahmut Genç ile göçmen işçilerin teminini sağlayan Mahmoud Adulal ve Fırat Akbaş adlı kişiler gözaltına alınmıştı.

Tamamını okuyun