Nordwest Zeitung: İran krizinde çözümün anahtarı Washington

Alman basınındaki yorumlarda Almanya Dışişleri Bakanı Maas’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmayı kurtarmak için Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaret dikkat çekiyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin çekilmesine rağmen İran ile yapılan nükleer anlaşmayı kurtarmak için Tahran’a gerçekleştirdiği ziyarette somut bir ilerleme sağlayamadı. Frankfurter Rundschau gazetesinde konuya ilişkin şu satırlar yer alıyor:

“Heiko Maas’ın Tahran’a yaptığı ziyarette hedefi büyük, başarı ihtimali azdı. Buna rağmen Dışişleri Bakanı’nın İran’ı ziyaret etmesi gerekiyordu. Ortadoğu’da yaşanabilecek nükleer bir yarış, Avrupa’nın karşılabileceği en kötü şeyler arasında bulunuyor. Maas’ın İran’a sunacak çok fazla şeyi yoktu. Tahran haklı olarak, nükleer anlaşmanın başarısızlığa uğramasının nedeninin Beyaz Saray olduğuna işaret ediyor. ABD’nin yaptırımları ülkedeki ekonomik krizi tırmandırmasına rağmen, İran hâlâ yükümlülüklerini yerine getiriyor. İran anlaşmadan tamamen çekilir ve nükleer silah üretmeye devam ederse, elbette İranlıların durumu daha iyiye gitmeyecek. Maas da, bunu hatırlatmaktan başka bir şey yapamadı. Avrupa Birliği, İran’ın talep ettiği gibi, ABD’nin uyguladığı yaptırımlardan doğan zararı telafi edemeyecek. İran krizi, Avrupa Birliği’nin ABD’ye ne kadar bağımlı olduğunu gösteriyor. Ama bir yandan da Avrupa Birliği’nin tek başına yürüteceği bir dünya politikasının başlangıcına işaret ediyor.”

Oldenburg’ta yayımlanan Nordwest-Zeitung da İran sorununa çözümün anahtarının Washington ve Tahran olduğuna işaret ediyor.

Tamamını okuyun