Avrasya Medya Forumu’nda klişeler, korkusuz tartışmalarla yıkıldı

“Günümüz Dünyası: Gerçek dönüşüyor mu?” 2019 Avrasya Medya Forumu’nun odağında bu büyük soru vardı. 22-24 Mayıs’ta Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen zirve, günümüzde medyanın karşı karşıya olduğu sorunları derinlemesine ele aldı.

Bu yıl 16’ncısı yapılan uluslararası tartışma forumu, 42 ülkeden 600’den fazla delegeyi, uluslararası tartışmalar, ilham ve yeni fikirler için bir araya getirdi. Kazakistan; Asya, Avrupa ve eski Sovyetler Birliği topraklarının kesişme noktasındaki eşsiz konumuyla, Doğu ve Batı arasında doğal bir köprü. Tüm bu bölgelerden siyasetçi, gazeteci ve uzmanları bir araya getiren Avrasya Medya Forumu, dikkatleri ülkenin üzerine çekti. Bölgesel ve kültürel sınırlar arasında anlayışı güçlendirmek, 2002’de forumu kurduğunda, Dr. Dariga Nazarbayeva’nın en önemli amaçlardan biriydi.

Forum, tartışmalı başlıklardan kaçınmadı. ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası stratejisti Steve Bannon, küresel güç dengelerini tartışmak üzere sahnedeydi. Bannon’a, 1973’ten 1977’ye dek Demokrat Parti’nin ABD Ulusal Komitesi direktörlüğünü yapan Mark Siegel ve İngiliz siyasetçi ve eski Milletvekili George Galloway de katıldı.

Kazakistan’da düzenlenen bu yılki forumun ana teması, küreselleşmenin geri çevrilmesi, güç dengesizlikleri ve güven eksikliğine ilişkin sorulara odaklandı. Orta Asya’da Kazakistan ve komşu ülkeleri, bölgesel entegrasyonun meyvelerini topluyor ve ortak yararlar için güçlerini birleştiriyor. Kazakistan, komşuları Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan ile birlikte emek verimliliği, yolsuzlukla mücadele, kamu yönetimi, eğitim ve turizmde ilerleme kaydetmek için çalışıyor. Merkezî bir konuma sahip olan Kazakistan, bölgesel ticareti güçlendirmeyi, ulaşım bağlantılarını geliştirmeyi, iş dünyası ve uluslararası yatırım için koşulları iyileştirmeyi hedefliyor. Forum, bölge ekonomilerini daha da büyütecek bir birliğin, nasıl en iyi şekilde yaratılabileceği konusunu derinlemesine ele aldı.

Tamamını okuyun