SZ: İmamoğlu ‘Konstantinopol Belediye Başkanı olacağım’ demedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Konstantinopol” söylemi ve Alman meclisinde bugün oylanacak göç paketi bugünkü Alman gazetelerinin yorum konularından.

Süddeutsche Zeitung, son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme taşıdığı İstanbul-Konstantinopol tartışmalarını ele alıyor:

“Ekrem İmamoğlu 31 Mart’taki seçimleri kazandı ancak Erdoğan’ın AKP’sinin baskısıyla usulsüzlük yapıldığı iddalarıyla görevi bırakmak zorunda kaldı. Çoğu Yunan’ın hala kullandığı tabirle ‘Konstantinopol’un belediye başkanı olacağını hiçbir zaman söylemedi. Peki, öyleyse bu telaş niye? […] Erdoğan’ın İmamoğlu’nun (rakip partinin İstanbul adayının) kökenini tartışmaya açması milliyetçilerin hoşuna gidebilir. Cumhurbaşkanı 31 Mart seçimleri öncesinde de bu kesimin oyunu çekmeye çalışmış ve bir zamanlar Bizans imparatorlarının taç giyme katedrali olan ve daha sonra camiye dönüştürülen; cumhuriyetle birlikte Atatürk’ün müze olarak ilan ettiği Ayasofya’yı yine camiye dönüştürme tehdidinde bulundu.”

Ulm kentinde yayımlanan Südwest-Presse gazetesi,  Alman Federal Meclisi’nde bugün oylanacak ve nitelikli iş gücünü Almanya’ya çekmeyi ayrıca mülteci statüsü olmayanların ülkeden sınırdışı edilme şartlarını düzenleyen yasa paketini değerlendiriyor:

Tamamını okuyun