SZ: Almanya’nın iyiliğini isteyen, yabancı iş gücünü desteklemeli

Almanya’da yarın meclis gündemine gelecek yeni göç yasa paketi, yetişmiş iş gücüne Almanya’nın kapılarını açmasını amaçlıyor. Bugünkü Alman gazeteleri yorumlarında bu konuya yer veriyor.

Cuma günü Federal Meclis’te oylanacak yeni yasa paketiyle Almanya’nın ihtiyacı olan kalifiye iş gücünün ülkeye çekilmesi  amaçlanıyor. Yasa iltica başvurularına olumsuz yanıt verilen sığınmacıların ülkeden sınır dışı edilebilme şartlarını da sertleştiriyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung‘un konuyla ilgli yorumu şöyle:

“Hükümetin yeni göç paketi görüşmelerde çok büyük bir heyecanla karşılanmadı. Paketteki sekiz yeni yasa doğru yön gösteriyor olabilir ama göç meselesiyle ilgili tartışmaları sonlandırmayacak. Zira bir taraftan buraya nitelikli işgücünü çekmeyi amaçlarken diğer yandan mültecilerin gelişinde caydırdırıcı olmayı amaçlıyor. İstihdam piyasası şartları ne kadar zorlu olursa, iltica yöntemiyle ülkeye girişin eşiği düşmüş ve daha cazip olabilir. Bu bir başka tartışmayı da beraberinde getiriyor: İltica yasası ne kadar liberal olursa, olumsuz dönülen başvurular sonrası bu kişilere karşı izlenecek tutum da bir o kadar istikrarlı bir hoşgörüsüzlük barındıracak. Her iki sorunun üstesinden bürokrasiyi çok aza ve insani boyutlara indirerek gelinebilir. Bazen nitelkli içgücünün önündeki tek engel çok basit olabiliyor: Vize için randevu alamamak, Almanca bilmemek (İngilizce bilmek neden yeterli olmuyor?), diplomaların denkliğinin yapılmasını beklemek. Göç ülkesi olamanın diğer bir adı öğrenme süreci.”

 

Tamamını okuyun