D-Day’den 75 yıl sonra Batı ittifakı ne durumda?

Dünya liderleri Normandiya Çıkarması’nın 75. yıl dönümü nedeniyle İngiltere’nin Portsmouth kentindeki anma etkinliğinde bir araya geliyor. Dünyada barış ve istikrarın sağlanması için II. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Batı ittifakı ne durumda ?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesi Avrupa Birliği’nde deprem etkisi yarattı. Avrupalılar ticari ve savunma konusunda kendilerini zora sokan bir lider ile karşı karşıya.

Angela Merkel’in Hristiyan Birlik Partisi’nden (CDU) Alman parlamentosu üyesi Norbert Röttgen “Transatlantik ittifakı değerler ve çıkarlar doğrultusunda dünya düzenini sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri tarafından yönetilmeye çalışılıyordu. Artık bu dönem geride kaldı.” dedi. Röttgen “Trump açık ve net bir şekilde önce ABD diyerek özgür dünyanın lideri olmayacağını söyledi.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği ile ABD’nin birlikte hareket etmesi yıllar boyunca birlik içinde barış ve istikrar getirdi. Trump AB ülkelerinin savunma konusunda sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini ifade ederek 29 üyesi bulunan ve ikinci dünya savaşının hemen ardından Rusya’ya karşı kurulan NATO’yu da eleştirdi.

Tamamını okuyun