AB’nin bütçe kurallarına uymayan İtalya’ya disiplin prosedürü önerisi

İtalya’yı mercek altına alan Avrupa Komisyonu kuralların ihlal edilmesi ve aşırı bütçe açığı sebebiyle bu ülkeye yönelik disiplin prosedürü uygulanmasını önerdi. İtalya, yıllar boyunca borç krizi ile boğuşan Yunanistan’dan sonra AB’nin en borçlu ikinci ülkesi konumunda. Avrupa Birliği ülkeleri disiplin ve ihlal prosedürünün başlatılmasını desteklemesi halinde bu yönde karar alınabilir. İtalya’ya uygulanabilecek yaptırımlar 3.5 milyar Euro’yu bulabilir.

Brüksel ile popülist İtalyan hükümeti arasında konu ile ilgili müzakerelerin başlatılıp başlatılmayacağı merak ediliyor. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin Avrupa Komisyonu’un kurallarına uymama riski var.

İtalya’nın kamu borcu, 2017 yılında gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 131,4 düzeyini buldu. Bu oran 2018 yılında yüzde 132,2’ye yükseldi. Avrupa Komisyonu bu yıl yüzde 133,7’ye yükseleceğini öngörüyor bu yüzden bütçe açığının rekor seviyeye ulaşmasını engellemeye çalışıyor.

“Aşırı Açık Prosedürü” AB’nin bütçe kurallarına uymayan ülkelere yönelik başlatılabiliyor. Bu kapsamda Maastricht kriterleri borç stoku oranının yüzde 60’ı aşmamasını öngörüyor. Ayrıca bütçe açığının AB referans değeri olan milli gelirin yüzde 3’ün altına inmemesi gerekiyor.

Tamamını okuyun