Volksstimme: Trump başöğretmen rolüne çok alıştı

ABD’nin İran hakkındaki söylem değişikliği, Trump’ın İngiltere ziyareti ve Almanya’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin genel başkanının istifası bugünkü Alman gazetelerde ele alınan yorum konularını oluşturuyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’la ön koşulsuz olarak görüşmeye hazır olduklarını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı, İran’ın “Kötü niyetli faaliyetleri” ile mücadeleye ise devam edeceklerini kaydetti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ile görüşmeye hazır olduklarını belirtmiş, ancak bunu “Washington’un emriyle” yapmayacaklarını dile getirmişti. Frankfurter Allgemeine Zeitung, son açıklamların ABD-İran geriliminin kolayca aşılacağı anlamına gelmediği görüşünde:

“ABD’nin söylemindeki değişiklik, Trump’ın Kuzey Kore hakkında esip gürlemesinin ardından sevgi dolu ifadelere geçmesine benziyor. Bunun arkasında ani bir politika değşikliği yatıyor. Pompeo’nun, Tahran’a karşı ABD’nin çıkarlarını savunan İsviçre’de günlerce kalması ayrıca Trump’ın dostu Japonya Başbakanı Abe’nin Hamaney ile bir görüşme yapacağı yönündeki haberler, Amerikalıların İran karşısında yeni bir tutum izleyeceği şüphesini güçlendiriyor. Ancak köklü bir değişiklik söz konusu olamaz. Zira Pompeo, İran’la anlaşabilmenin ön şartı olarak ileri sürdüğü on iki şarttan vazgeçildiğini ortaya koymuş değil. Bu şartları yerine getirmekse İran’ın kendini inkar etmesi anlamına geliyor. Her iki tarafın görüşme için bir zemin hazırlama çabasına girmesi bile beklentilerin çok üstüne bir hareket olur. “

ABD Başkanı Donald Trump’ın üç günlük İngiltere ziyareti başlıyor. Magdeburg merkezli Volksstimme gazetesinin Trump’ın Londra ziyaretiyle ilgili yorumu şöyle:

Tamamını okuyun