Çin toplama kamplarında Türkiye vatandaşlarını mı tutuyor?

Çin’in Uygur Türklerini tuttuğu toplama kamplarında Türkiye vatandaşlarının da olduğu iddia edildi. Yakınları Çin’e gittikten sonra kendilerinden bir daha haber alamayan aileler Türk yetkililerden cevap bekliyor.

Yabancı basında, çok sayıda Türk vatandaşının 2 yılı aşkın süredir Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içinde kaybolduğu, hatta Uygur toplama kamplarında tutulduğu haberleri gündeme geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TBMM’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na hitaben konuyla ilgili yazılı soru önergesi verdi.

29 Mart tarihli soru önergesinde “Birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Çin’de toplama kamplarına ve hapishanelere atıldığı, akıbetlerinin bilinmediği, ilkokuldan çağından küçük vatandaşların yetimhanelere konulduğu iddiası” hakkında sorular soruldu.

Tekin, Dışişleri Bakanlığından bu vatandaşların sayısı, ad soyad ve yaşları, Çin Halk Cumhuriyeti nezdinde bulunulan girişimler ve bu girişimlerden elde edilen sonuçların neler olduğu sorularına yazılı cevap istedi. Tekin ayrıca “bu vatandaşların uluslararası anlaşmalardan doğan haklarının korunması adına hangi çalışmaların yürütüldüğünü” sordu.

Resmi belgelerle de desteklenen iddialar, Gazeteci K. Murat Yıldız’ın 4 aylık araştırması sonucunda Buzzfeednews haber sitesinde yayımlanan haberiyle kamuoyunun gündemine girdi. Yıldız, bu süreçte onlarca kayıp ailesiyle görüştü ve ailelerin Dışişleri Bakanlığıyla yazışmaları, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’ndan ailelere verilen cevaplar da dahil olmak üzere resmi belgelere ulaştı.

Yıldız ve euronews’ün de görüştüğü pekçok aile Dışişleri Bakanlığı’nın konudan haberdar olduğunu ve 2 yıldır bakanlığın somut cevaplar vermediğini söylüyor. Euronews ise daha önce TBMM ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yakınlarına ulaşmaya çalışan ailelerle görüştü.

Tamamını okuyun