MZ: Tek suçlu İran rejimi değil

İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerinin bir kısmını askıya alma kararına ilişkin değerlendirmeler bugünkü Alman gazetelerinde geniş yer buluyor.

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi, Avrupa Birliği ve Almanya ile 2015 tarihinde imzaladığı Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndaki (JCPOA) yükümlülüklerinin bir kısmını askıya alacağını açıkladı. İran’ın nükleer anlaşmadan doğan yükümlülüklerini askıya alma kararı ve ABD ile tırmanan gerilime ilişkin Frankfurter Allgemeine Zeitung‘da şu satırlar yer alıyor:

“Uranyum zenginleştirmeye tekrar başlama ihtimaline ilişkin tehdit ateşle oynamaya benziyor. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse 2015 yılında varılan anlaşma bir kağıt parçasına dönüşecek. Anlaşmanın tarafı olan diğer beş ülkeye yönelik çağrı etkileyici ve anlaşılır. Eğer İran anlaşmayla bağlı kalmazsa ‘normal’ ticari ilişkiler de olmaz. İran yönetiminin askeri tehditlerden etkilenip etkilenmeyeceğini zaman gösterecek. Kriz, taraf devletler ve Avrupa Birliği’ni ikna edici bir çıkışın mümkün olmadığı bir ikilemin eşiğine getirdi. Tahran’nın talep ettiği gibi İran’ın petrolünü ve banka sektörünü ABD yaptırımlarından nasıl koruyacaklar?  Yaşanan ihtilafta gerçekten ABD’nin karşısında durarak, İran yönetiminin tarafında mı yer almaları gerekiyor?”

Halle’de yayımlanan Mitteldeutsche Zeitung aynı konudaki yorumunda şu satırlar dikkat çekiyor:

Tamamını okuyun