Hulusi Akar’dan ABD’de F-35 teması

Milli Savunma Bakanı Akar, Ankara-Washington arasındaki F-35 gerilimi sürerken ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan ile görüştü. Akar görüşmeyi “yapıcı” olarak değerlendirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara ile Washington arasında F-35 savaş uçaklarının teslimatı konusunda yaşanan sorun nedeniyle gerginliğin sürdüğü bir dönemde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’la bir araya geldi.

Görüşmenin “son derece yapıcı ve son derece olumlu bir yaklaşım içinde geçtiğini” belirten Akar, F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili olarak ise şöyle dedi:

“Stratejik ortaklar olarak ekonomik ve güvenlik konularındaki çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlardan birisi de F-35 konusu. F-35 projesinin aynı zamanda bir ortağıyız. Bu projenin bir ortağı olarak üzerimize düşen bütün sorumlulukları eksiksiz yerine getirdik. Zaten bu bütün taraflarca kabul edilmektedir. Aynı şekilde bu projenin ortağı olan diğer 8 ülkenin de bize karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. Bu konuyu bir kez daha dile getirme fırsatı bulduk.”

Tamamını okuyun