Hindi etini sadece yılbaşında tüketmeyin!

Her yılbaşı zamanı hindi, çeşit çeşit tarifle gündeme geliyor. Bir süreliğine popüler olan bu zengin besin kaynağı daha sonra yıl boyunca bir daha hatırlanmıyor. Hindi etinin sofralarda sıkça yer alması gerektiğine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ezgi Mumcu, hindi etinin faydalarını anlattı…

Hindi eti; insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Hem yağ hem de kolesterol açısından diğer etlerden daha düşük içeriğe sahipken, tavuk ve sığır etinden daha fazla protein içeren daha ekonomik bir protein kaynağıdır.

Hindi eti, besin mevcut enerjiye dönüştürmeyi kolaylaştıran vitaminler ve mineraller açısından son derece zengindir. Zihin güçlendiren, ayrıca sinir sistemi işlevleri açısından önemli olan niasin (B3 vitamini), bağışıklık sisteminin sağlığı için gerekli olan B6 vitamini içermektedir

Hindi eti, selenyum da ihtiva etmektedir. Selenyum tiroit bezinin çalışmasını ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamaktadır. Zengin bir protein kaynağı olan hindi eti, insan sağlığı açısından çok faydalıdır.

Bir porsiyon hindi et günlük tavsiye edilen folk ast( B9) ihtiyacını büyük oranda karşılayabilmektedir. Hamleler için çok önemlidir ve anne karnındaki bebekler doğum sakatlıklarına karşı korumaktadır. Yine bir porsiyon hindi eti kişilerin günlük B12 ihtiyacını karşılayabilmektedir.

B12 vitamini hücre gelişimi ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayarak kansızlığın önlemektedir. Güçlü bir antioksidandır ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirmektedir.

Tamamını okuyun