‘Güncel fiyatlarla kanser tedavilerinde sıkıntı yaşıyoruz’

31. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi’nde açıklama yapan Türkiye Nükleer Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gamze Çapa Kaya, “Nükleer tıp alanında bizim hastalarımızın yüzde 95 ve üzeri kanser hastaları. Yaklaşık 10 yıldır sağlıkta uygulama tebliğinde nükleer tıp kalemlerinde herhangi bir iyileştirme olmadı. Hizmet sürdürülebilirliğinde zaman zaman hem kamu hem de üniversite hastanelerinde ciddi sıkıntılar yaşayabiliyoruz” dedi.

Türkiye Nükleer Tıp Derneği tarafından 31. ‘si düzenlenen “Ulusal Nükleer Tıp Kongresi”, Bodrum’da gerçekleşti. 8. Balkan Nükleer Tıp Kongresi ile birlikte eş zamanlı gerçekleşen kongreye, yaklaşık 11 ayrı ülkeden 500’e yakın kişi katıldı. Uzman bilim adamları, kongre sayesinde tecrübelerini; meslektaşları ve tüm dünya ile aynı anda paylaşma imkanı bulmuş oldu.

Birlikte gerçekleştirilen 31. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi ve 8. Balkan Nükleer Tıp Kongresi’nin ana teması “Teranostik ve Kişiselleştirilmiş Nükleer Tıp” olarak belirlendi. Kongrede, bilim ve teknoloji alanındaki hızlı gelişmelere paralel olarak en hızlı gelişimin yaşandığı alanların başında nükleer tıbbın geldiği belirtilerek, kişiselleştirilmiş ve hedefe yönelik tanı ve tedavi işlemlerini harmanlayan “Teranostik” kavramının son yıllarda tıp dünyasında önemli bir paradigma değişikliği oluşturduğu belirtildi. Bu tema kapsamında kongrede; nükleer tıp alanında son gelişmeler, hasta yönetiminde nükleer tıbbın önemi, tanısal görüntüleme ve radyonüklid tedavilerde güncel durum ve gelecekteki beklentileri uzman kişiler tarafından ele alındı. Aynı zamanda uluslararası bilim dünyasından konusunda deneyim ve bilimsel yetkinlik sahibi konuşmacıların da katıldığı kongrede “Uzman oturumları” başlığı altında çeşitli oturumlar da gerçekleştirildi. Kongre programında bilimsel oturumların yanı sıra nükleer tıp için vazgeçilmez olan endüstri ve teknoloji sergisi de yer aldı.

Tamamını okuyun