Gebelerde mide yanmasını yatıştıracak 12 öneri (Hamilelikte mide yanması nasıl geçer?)

Gebelikte mide yanmasının ana sorumlusu progesteron hormonudur. Bu hormonun kas gevşetici etkisi nedeniyle mide kapakçığı da gevşer ve asitli içerik yemek borusuna doğru ilerler. Ayrıca büyüyen rahimin etkisiyle mideye doğru basınç artacağından kapakçıkların açılması daha da kolaylaşır. Ama bu durumu son verecek etkin ve güvenli çözümler de var. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Betül Görgen, gebelerde mide yanmasını yatıştıracak 12 öneriyi şöyle sıraladı

Eğer mide bulantılarınız varsa az miktarda yemek çok sorun olmayacaktır ama iştahınız yerindeyse emin olun bu çok kolay değildir. Mide yanmasından kurtulmak istiyorsanız günde 3 öğün yerine 5-6 öğün yemeli ve miktarı azaltmalısınız. 

Atıştırmak, üstelik bunu hızlı yapmak hem mide yanmasına hem de sindirim bozukluğuna yol açar. Gevşemeye ve yediğinizden zevk almaya çalışın. Bu aynı zamanda aşırı yemenizin de önüne geçer.

Su ve süt gibi sıvıları öğün arasında tüketmeye çalışın. Yemek yerken sıvıları yudumlayarak tüketin.

Yemeklerden sonra hafif bir yürüyüş, ufak tefek ev işleri veya dik durarak kitap okumak iyi bir seçenektir. Kesinlikle yatmayın, uzanmayın.

Gece başınız, göğsün üst bölümünden daha yukarıda bir seviyede olsun. Takoz şeklindeki yastıklar vücudunuzun üst kısmını hafif yüksekte tutarak mide asidinin yukarı çıkmasına engel olur.

Kadından kadına değişmekle beraber limon, kahve, çikolata mide yanmasını davet eder. Baharatlı gıdalar da mide yanmasını tetikleyebilir.

Dar ve sizi sıkan giysiler, basınç artışıyla reflünüzü azdıracaktır. Üzerinize uygun ve rahat kesimli giysiler bu soruna neden olmaz.

Zencefille ilgili bilimsel bir veri olmamasına rağmen zencefilli şeker ve sakız, mide yanmasına iyi gelebilir.

Yaşam tarzını değiştirmenize rağmen yanmalar devam ediyorsa çözüm antiasitler olabilir. Kalsiyum ya da magnezyum içeren antiasitler gebelikte güvenle kullanılabilir. Ama kabızlığa neden olabildiği için alüminyum içerenlerden kaçınmanız gerekir.

Eğer antiasitler (asit gidericiler) işe yaramıyorsa daha ciddi alternatifleridüşünmek gerekir.

Tamamını okuyun