Çok sayıda delilimiz var

31 Mart seçimlerinde yapılan usulsüzlükleri Yeni Şafak’a anlatan AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, iptal talebiyle YSK’ya yapılan başvuruda çok sayıda delile yer verildiğini belirtti. Güler, usulsüzlükleri maddi hatalar, usul hataları ve esas hataları olmak üzere üç ana başlıkta ele aldıklarını kaydetti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, 31 Mart seçimlerinde yapılan usulsüzlükleri Yeni Şafak’a anlattı. Seçimin iptali talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan başvuruda çok sayıda delile yer verildiğini belirten Güler, usulsüzlükleri maddi hatalar, usul hataları ve esas hataları olmak üzere üç ana başlıkta ele aldıklarını dile getirdi. Güler, bu hataları 10 maddede özetle şöyle sıraladı:

TUTANAKLAR EKSİK: Çok sayıda maddi hatalar yapılmış. Örneğin bazı sandıklarda seçim sandık sonuç tutanağında geçersiz oyların dökümü yapılmamış. Bazılarında sadece sayı vermekle yetinilmiş. Bu maddi usulsüzlüktür. Geçersiz oyların geçersizlik sebebinin yazılması gerekir.

İMZA VE MÜHÜR EKSİK: Oy sayımın temel olan sayım döküm cetvellerinde usulsüzlükler belirlendi. 5 binden fazla mühürsüz 700’e yakında imzasız sayım döküm cetveli olduğunu tespit ettik. Kanuna göre bu tutanakların mühürlenip kurul üyelerince imzalanması gerekir. Sandık sayım tutanaklarının da aynı şekilde imzalanıp ve mühürlenmiş olması gerekir. Bu hukuki eksiklerin tamamı YSK’nın SECSİS sisteminde gözüküyor.

Tamamını okuyun