CHP’den AK Parti’ye İstanbul yanıtı: Seçmen kaydırılması varsa sorumlusu içişleri bakanıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, tartışmalı İstanbul seçimleriyle ilgili yapılan hatalardan içişleri bakanının sorumlu olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un açıklamalarına cevap veren Erkek, “AK Parti’nin dilekçesinde seçimin yenilenmesini gerektirecek hiçbir somut bilgi, belge, delil yok” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazandığının kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Erkek, “3 bin oyla kazandığını açıklayanlar, 13 bin 229 oyla seçilen Ekrem İmamoğlu’nu artık tebrik edin. Eğer seçmen kaydırılması yapıldıysa emin olun kendileri yapmıştır. Bizim böyle bir gücümüz yok, kamu gücümüz de yok. Sorumlu İçişleri Bakanı’dır.” diye konuştu.

Usulsüzlük varsa da seçimlerin yenilenmesi için sonuçları etkileyecek oranda olması gerektiğini belirten Erkek, Yalova’yı örnek gösterdi: “Her seçimde mutlaka maddi hata olur. Düzeltilen maddi hataları dahi belge olarak bugün basına sundular. İstanbul’da tüm geçersiz oyların yeniden sayımı bitti. 6 ilçede de geçerli, geçersiz tüm oylar sayıldı. ‘Geçerli oyların tümü sayılırsa değişim olur’ diyorlar ama olmuyor, 6 ilçede gördük bunu. Bazı ilçelerde sonuç bizim lehimize değişti. Normalde geçersiz oylar sandık başında itiraz yoksa sayılmaz, geçmişte hiç sayılmadı. Bu seçimde o da sayıldı, sonuç ne oldu? 1 Nisan’da olduğu gibi bugün 17 Nisan’da da Sayın Ekrem İmamoğlu kazandı.”

Tamamını okuyun