AK Parti’den olağanüstü itiraz: Hükümlülere oy kullandırıldı

Sandıktaki usulsüzlükleri 3 valiz dolusu belge ile YSK’ya ileten AK Parti ‘iptal ve yeniden seçim’ istedi. AK Parti, İstanbul itirazı sonuçlanmadan mazbatanın verilmemesi için İl Seçim Kurulu’na başvurdu.

Şaibeli İstanbul seçimleri için beklenen adım atıldı. AK Parti, Maltepe’de sayım sürerken Yüksek Seçim Kurulu’na başvurarak İstanbul seçimlerinin iptalini istedi. AK Parti, İstanbul itirazı sonuçlanmadan mazbatanın verilmemesi için de İl Seçim Kurulu’na başvurdu.
Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz sandıktaki organize usulsüzlüğü ortaya koyan üç bavul dolusu belgeyi YSK’ya teslim etti. Çıkışta açıklamada bulunan Yavuz, seçimde cezaevindeki hükümlülere bile oy kullandığını söyledi. Yavuz şunları anlattı: İstanbul’da oyların sadece yüzde 10’u sayıldı. YSK oyların 4 ilçe ve 2 ilçedeki birer kurul hariç kalan ilçelerde sayılmasına müsaade etmedi. Ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik. İki aday arasındaki oy farkı 13 bin 900’lere indi. Eğer tamamı sayılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı. Organize usulsüzlük, seçim yolsuzluğu var. Bunları ortadan kaldıracak tek mercii YSK’dır. Biz seçimin iptali ve yeniden yapılması için itiraz dilekçemizi verdik.
AK Parti’nin YSK’ya sunduğu itiraz dilekçesinde çok çarpıcı iddialar var. İşte o iddialardan birkaçı…
∂ GEÇERSİZLER CHP’YE YAZILMIŞ
Tespitlerimize göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP lehine geçerli sayılan ancak usulüne uygun bir sayımda geçersiz olması gereken oyların toplamı 35.000 civarında olup, bu oy sayısını seçimlerin sonucunu doğrudan etkileyecek derecede önemli bir olaydır.

Tamamını okuyun