Papa ayaklarını öptü

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in, geçtiğimiz cuma Vakitan’da Güney Sudanlı liderlerin ayaklarını öpmesine tepkiler gelmeye devam ediyor. Özellikle sosyal medyada kullanıcılar Papa’nın Nobel Barış Ödülü’nü almak için şov yaptığı görüşünü paylaştı.

Önce eğilip Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir‘in ayağını, ardından Güney Sudan muhalefet lideri Riek Machar‘ın ayağını öptü. Daha sonra da diğer yetkililerin. Geçtiğimiz hafta Vatikan’dan yansıyan ve 82 yaşındaki katolik dünyasının lideri Papa Francis‘in bu hareketi tepki çekmeye devam ediyor. Özellikle sosyal medyada bir çok kullanıcı bu görüntülerin utanç verici olduğunu vurguladı.

Aslında papa’nın ayak öpmesi bir ilk değil, katolik inancına ait ritüellerden biri hatta. Peki o zaman Papa’nın Güney Sudan liderlerinin ayağını öpmesi neden tepki çekiyor? 2013 yılından bu yana iç savaşın yaşandığı bir ülke Güney Sudan. Geçtiğimiz ekim ayına kadar da kanlı savaş devam etti. Bu sürede Devlet Başkanı Salva Kiir ile muhalefet lideri Riek Machar’ın güç mücadelesinde yaklaşık 400 bin kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi yerlerinden edildi.

Tamamını okuyun