Alper Taş, Beyoğlu deneyimini anlattı: Halk bizi çok sevdi ‘Sakın gitmeyin’ diyor

Berkant Gültekin

“Çalışmamızda kendi ahlaki ilkelerimizin altını çizdik. Çünkü, Türkiye’de en çok yıpratılan kavram ahlak. Yalan söylemek, kamu üzerinden mal-mülk biriktirmek… İnsanlar bize, “Bizi bırakmayın” diyor. Onları bırakmayacağız. Yakaladığımız ilişkileri daha da büyütmemiz lazım”

31 Mart yerel seçimlerinin Türkiye solu açısından özel bir anlamı vardı. Çünkü bir sosyalist, İstanbul’un, hatta belki de Türkiye’nin en güzide ilçelerinden birini iktidarın elinden almaya adaydı. Elbette Alper Taş ve onun adaylığı etrafında büyük bir özveriyle örgütlenen ‘Yaşasın Beyoğlu’ kampanyasından söz ediyoruz.

Bu kampanya, uzun yıllardır solun imza attığı en iddialı, en kitlesel ve en coşkulu faaliyetlerden biri oldu. Taş, 31 Mart akşamı sandıktan birinci çıkamadı ancak hatırı sayılır düzeyde muhalefetin oylarını artırdı ve sayısal düzlemi aşan bir politik ivme yarattı. Kendisi bunu “Sokakta kazandık” diye tanımladı. Biz de bu özel deneyimden süzülenleri daha iyi kavrayabilmek için, bu haftaki ‘politik muhabbetimizi’ Alper Taş ile gerçekleştirdik. Taş, 50 günlük kampanya süresince neler yaşadıklarını, halkla nasıl iletişim kurduklarını, insanların devrimcilere olan yaklaşımını, yaptıkları doğruları ve yanlışları sözü eğip bükmeden tüm yalınlığıyla anlattı. Öte yandan Taş’a seçim sonuçlarının politik çıktılarına ilişkin sorular da yönelttik.

Tamamını okuyun