FR: Sudan devrimi kaos veya diktatörlüğe evrilebilir

Alman basınının yorum sütunlarında, Sudan’ın 30 yıllık lideri El Beşir’in devrilmesinin yanı sıra WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın tutuklanması konuları öne çıkıyor.

Sudan krizini yorum sütunlarına taşıyan Süddeutsche Zeitung‘da, hafta ortasında yaşanan gelişmelerin “yalnızca başlangıç olduğu” değerlendirmesinde bulunuluyor:

“Genç nüfusa sahip bunca Arap ve Afrika ülkesinin böyle yaşlı liderler tarafından yönetiliyor olması, bu ülkelerin en büyük garipliklerinden biri. İşte yalnızca birkaç hafta içinde bunlardan ikisi iktidarlarını kaybetti. Önce Cezayir’de Abdülaziz Buteflika, sonra Sudan’da Ömer El Beşir. ‘Arap Baharı’ tabiri şimdiden kullanılmaya başlandı bile ancak Sudan Saharaaltı Afrika’da bulunduğu için bu tabir pek mantıklı değil. Her iki ülkenin ortak noktasıysa şu: Yüz binlerce genç insan iktidarı çökmeye zorladı, değişimi şekillendirebilmek adına yaşamlarını riske attı. Bu Sudan’da yalnızca bir başlangıç olabilir… Değişimi gerçekten kendileri belirleyeceklerinden emin olana kadar protestocuların yeniden sokağa çıkması gerekiyor. Batı onları manevi olarak destekleyebilir ancak bunu kendi başlarına başarmalılar.”

Aynı şekilde Sudan’da yaşanan gelişmeleri masaya yatıran Frankfurter Rundschau yorumu ise ülkede hukuk devleti ve demokrasinin temellerinin atılmasına odaklanılması gerektiği görüşünde:

Tamamını okuyun