SZ: Milliyetçilik ve popülizm İsrail’de icat edilmedi

Alman basını, sayfalarında İsrail’deki seçimlerde Benyamin Netanyahu’nun elde ettiği zaferin yanı sıra emekli olacağını açıklayan Alman basketbolcu Dirk Nowitzki’yle ilgili yorumlara yer veriyor.

İsrail’deki seçimleri yorum sütunlarına taşıyan Süddeutsche Zeitung‘da, çok sayıda İsrailli’nin Başbakan Benyamin Netanyahu’dan memnuniyetsizliklerini sandık tercihine taşıdığı değerlendirmesinde bulunuluyor:

“İsrail’in hem iç hem de dış politikası son yıllarda önceden kestirilemez bir nitelik kazandı. Yeni siyasi aşırıcılık, radikal dincilikle paralel yürüyor. Her şey tek bir amaca hizmet ediyor: Başbakanın iktidarını koruması. Benny Gantz gibi bir siyasi çaylağın Netanyahu’yla aynı seviyede bir oy oranı elde edebilmiş olması, çok sayıda İsrailli’nin Netanyahu iktidarından duyduğu memnuniyetsizlikten kaynaklanıyor. Eğer bu seçim aslında başbakanın bizzat şahsı hakkında bir oylama idiyse, kendisinin aslında kazanmamış olduğunu söyleyebiliriz. Milliyetçilik, popülizm ve kimlik meselesi İsrail icadı değil. Ancak bunların orada özellikle iyi işlediğini söylemek mümkün.”

Die Welt gazetesi ise İsrail’de sandıktan çıkan seçim sonucunun şaşırtıcı olmadığı görüşüne yer veriyor:

Tamamını okuyun