SZ: AKP’nin seçim itirazı ters tepebilir

Alman basınındaki yorum konuları arasında Türkiye’de AKP’nin seçim sonuçlarına yaptığı itirazın yanı sıra Brexit krizi ve Libya’daki gelişmeler ön plana çıkıyor.

Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarına AKP’nin yaptığı itirazı mercek altına alan Süddeutsche Zeitung‘da, yapılan itirazın ters etki yaratabileceği yorumunda bulunuluyor:

“AKP’nin seçim sonucunu kabul etmemesi, Yüksek Seçim Kurulu’nun vereceği karar ne olursa olsun, kendileri açısından bir soruna yol açabilir. AKP ve Erdoğan katı ve zaman zaman antidemokratikleşen yönetim biçimini sürekli olarak halkın desteğinin arkalarında olduğu ve demokratik bir biçimde seçilmiş oldukları argümanıyla savunuyorlar. Seçim sonuçları da onlara bu hakkı tanıyor… En azından şu ana kadar tanıdı. Ancak şimdi İstanbul’daki seçim sonucunu, halkın iradesi kendilerine uymadığından ötürü, kabul etmek istemiyorlarmış gibi gözüküyor. Ancak vatandaşlar bunu bir sonraki seçimde onların aleyhinde kullanabilir.”

Brexit konusunu yorum sütunlarına taşıyan Frankfurter Allgemeine Zeitung ise, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Berlin ziyareti vesilesiyle Almanya’nın konuya ilişkin tutumunu mercek altına alıyor:

Tamamını okuyun