NOZ: Batı Ukrayna ve Suriye’den ders almalı

Alman basınında yer alan yorumlarda, Libya’da yaşanan çatışmalar ve Venezuela’nın içerisinde bulunduğu ekonomik ve siyasi kriz konuları öne çıkıyor.

Süddeutsche Zeitung‘da yer alan yorumda, Libya’da General Halife Hafter’in başkent Trablus’u ele geçirmek için başlattığı saldırının anlamına değiniliyor:

“Almanya, BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını, tüm gücüyle BM’nin barış çabalarını desteklemek için kullanmalı. Hedefe yönelik yaptırımlar, Hafter gibi savaş ağalarına fiillerinin bedelini ödetmenin araçlarından biri. Avrupa, devlet kurumlarının inşasını teşvik eden ve gerekli durumlarda bölgeye polis veya barış birliklerinin gönderilmesini kapsayan bir istikrar sağlama misyonu için hazır olmalı. Aynı zamanda bir tarafta Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, diğer tarafta Katar ve Türkiye gibi, Libya’daki vekalet savaşını veren rakip bölgesel güçlere baskı uygulanmalı. Böylesine bir çabanın başarıya ulaşma ihtimali çok yüksek değil ancak hiçbir şey yapmamak da Libya’nın sorunlarını çözmeyecek. Bu gerçek, Hafter’in Trablus’a başlattığı harekatla birlikte yeniden sert bir biçimde su yüzüne çıkmış oldu.”

Aynı şekilde Libya’daki gelişmelere ışık tutan Frankfurter Allgemeine Zeitung‘un yorumunda ise, ülkede siyasi çözümlere odaklanılması gerektiği vurgulanıyor:

Tamamını okuyun