Landeszeitung: Sam Amca koruma kalkanını kendisi için kuruyor

Alman basınında NATO üyesi ülkelerin savunmaya ayırdığı bütçe ile ilgili tartışmalar ve AfD’li vekil Harder-Kühnel’in Federal Meclis Başkan Yardımcılığına seçilememesiyle ilgili yorumlar yer alıyor.

NATO’nun 70. kuruluş yıldönümü etkinliklerinin perde arkasında, ABD’nin Almanya’dan savunma harcamalarına ayırdığı bütçeyi arttırması yönündeki talebini tekrarlaması Frankfurter Allgemeine Zeitung tarafından şöyle değerlendiriliyor:

“Ne anlamlandırma çabasıyla eğilip bükülmeler, ne de Almanya’nın diğer faaliyetlerini öne çıkarma çabası Berlin’e yönelik eleştirileri dile getirenleri sakinleştirebilir. Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın, Almanya’nın sözünde durduğuna dair sözleri de. NATO içinde, milli gelirin yüzde ikisinin savunma harcamalarına ayrılması üzerinde anlaşılmışken, 2024’e kadar savunma giderlerini milli gelirin yüzde 1,5’una çıkarma vaadi nasıl sözünde durmak oluyor? Almanya’nın koşullarına göre yüzde 1,5’a çıkarmak da önemli ama bu Merkel-Steinmeier hükümetinin verdiği sözün karşılığı değil. Açıkça görülüyor ki, Almanya’nın savunma bütçesi Berlin’in Washington ve NATO’ya karşı ‘politik anlamda ortada kalmış tarafı.’ (CDU Genel Başkanı Kramp-Karrenbauer’in ifadesi) Bu nokta böyle zayıf kaldığı sürece Almanya’nın güvenilirliği yara almaya devam edecek.”

Aynı konuyu değerlendiren Landeszeitung ise Amerika Birleşik Devletleri’ni eleştiriyor:

Tamamını okuyun