SZ: Balkondaki yalnız Cumhurbaşkanı

31 Mart yerel seçimleri, Alman komedyen Böhmermann’ın Erdoğan şiiri ile ilgili söyledikleri nedeniyle Merkel’e açtığı dava, DFB Başkanı Grindel’in istifası ve 2018 suç raporu öne çıkıyor.

Süddeutsche Zeitung yorumunda 31 Mart yerel seçimlerinde Erdoğan’ın yaptığı balkon konuşmasının bu kez diğerlerinden çok farklı olduğu görüşüne yer veriyor:

“Türkiye’deki seçim gecesinden geriye kalan önemli karelerden biri yalnız bir Cumhurbaşkanı. Recep Tayyip Erdoğan AKP’nin Ankara’daki genel merkezinin birinci katındaki, her seçimden sonra destekçileri tarafından etrafı sarılı şekilde ünlü ‘balkan konuşmasını’ yaptığı terasta… Ancak bu kez Erdoğan’ın yanında sadece siyah mantosu ve beyaz baş örtüsüyle eşi Emine var. Damadı Berat Albayrak, oğlu Bilal ve kızları eksik… Türkiye’nin batı ve güneyindeki önemli kent merkezlerini kaybetmek AKP için şok oldu. Hürriyet’in haberine göre Erdoğan balkon konuşmasından önce yakın çevresiyle üç saat boyunca muhalefetin bu kez nasıl olup da bu kadar başarılı olabildiğini görüştü.”

Alman komedyen Jan Böhmermann, 2016 yılında televizyonda okuduğu ve ardından Almanya ile Türkiye arasında krize yol açan tartışmalı Erdoğan şiiri nedeniyle yine adalet makamlarına gidiyor. Böhmermann bu kez de şiiri hakkında yaptığı değerlendirmeden dolayı Almanya Başbakanı Angela Merkel’e dava açtı. Merkel şiiri “bilinçli olarak kırıcı bir metin” şeklinde tanımlamıştı. Münchner Merkur gazetesinin yorumunda hükümetin o dönemki duruşu eleştiriliyor:

Tamamını okuyun